چکیده

به منظور سبز کردن صنعت ساخت و ساز و کاهش انتشار دی اکسید کربن ناشی از تولید سیمان، محققان دانشگاه توکیو اقدام به ساخت بتن بدون سیمان و با استفاده از الکل و یک کاتالیزور نموده اند. از مزایای این بتن این است که در برابر مواد شیمیایی و مضر مقاوم بوده و دوام خوبی دارد.

شرح

هر چند بتن را می توان یکی از رایج ترین و پر مصرف ترین مصالح ساختمانی در جهان نامید اما امروزه کاملا” واضح است که این استفاده گسترده آسیب هایی را نیز برای محیط زیست به دنبال دارد که از آنجمله می توان به انتشار گاز دی اکسید کربن در فضا اشاره کرد که حاصل تولید همان سیمان پرتلندی است که یکی از اجزائ تشکیل دهنده بتن است.

در بین گونه های مختلف سیمان موجود در بازار، سیمان پرتلند رایج ترین نوع سیمانی است که از آن برای ساخت بتن استفاده می شود و مشکل هم دقیقا” از همین جا ناشی می شود، چرا که فرآیند تولید آن همراه با انتشاردی اکسید کربن ناشی از ایجاد حرارت بسیار زیاد در کوره و تولید گازهای آزاد شده از سنگ های آهک است. به بیانی دیگر تقریبا” می توان گفت به ازای هر کیلوگرم سیمان تولید شده، یک کیلو گرم گاز دی اکسید کربن در فضا منتشر می می شود و این یکی از مهمترین عواملی است براساس آن می توان سیمان را ماده ای دانست که نقش عمده ای در آلودگی محیط زیست ایفا می کند.

با توجه به آنچه گفته شد، بر آورد می شود حدود 8 درصد انتشار گاز دی اکسید کربن ناشی از تولید مواد و مصالح در جهان محصول صنعت سیمان است. با این فرض دانشمندان در حال کار بر روی جایگزینی سبزتر، از طریق جایگزینی سیمان با مواد ضایعاتی یا دور ریختنی مانند فلای اش یا سرباره هستند.

در این راستا دانشمندان دانشگاه توکیو اقدام به ساخت بتن بدون سیمان نموده اند و در آن واکنش شیمیایی بین الکل و مصالح که از طریق یک کاتالیزور انجام می شود موجب ایجاد پیوند بین مصالح سنگی می گردد.
“یویا ساکای (Yuya Sakai,)، نویسنده اصلی مطالعه می گوید: محققان هم اکنون می توانند با ایجاد واکنش بین ماسه، الکل و یک کاتالیزور و حذف آب که محضول این واکنش است اقدام به تولید تترالاکوکسی سیلان (Tetraalkoxysilane) نمایند. ایده ما برای انتقال واکنش از ماسه به تترالاکوکسی سیلان، حدف آب بود تا به این وسیله شرایط لازم جهت اتصال بین دانه های ماسه فراهم شود.

در این چارچوب، یک تیم آزمایش هایی را با ماسه سیلیسی، اتانول، هیدروکسید کاسیم و دی منوکسی پروپان (Dimethoxypropane)انجام دادند. آنها در مرحله اول ده نمونه متفاوت را تهیه کرده، حجم و نسبت مواد تشکیل دهنده را تغییر داده و در دوره ای زمانی 24، 35، 48و یا 82 ساعته مورد بررسی قراردادند.

محققان در مورد مزایای روش جدید ساخت بتن بدون سیمان می گویند: این گونه جدید از بتن نسبت به بتن های معمولی می تواند دوام بیشتری در برابر عوامل مضری چون مواد شیمیایی، دما و رطوبت داشته باشد. از دیگر مزایای بتن بدون سیمان که با این روش ساخته می شود این است که می توان در آن طیف گسترده ای از مصالح سنگی و یا مصالح منبسط شونده را در آن بکار برد.احمد فراهانی نویسنده دوم این مطالعه می گوید: این دستاوردها می توانند موجب ارتقاء حرکتی شوند که برای دستیابی به ساخت و ساز سبز و مقرون بصرفه در هر جایی که در جریان است گردد.

تیشتر بخوانید

Share
Top