چکیده

اویر یک استارت آپ نیویورکی است که پلتفرم جدیدی را بر پایه “تصویر برداری لیزری” و هوش مصنوعی برای یافتن خطاهای اجرایی، اشتباهات و ایرادات موجود در پروژه های عمرانی ارائه کرده است.این پلتفرم همچنین میزان مصرف مصلاح در پروژه را مدیریت و کنترل می نماید.

 

شرح

اویر (Avir) یک استارت آپ نیویورکی است که پلتفرم جدیدی را بر پایه تصویر برداری لیزری (Laser Scan) و هوش مصنوعی برای یافتن خطاهای اجرایی، اشتباهات و ایرادات موجود در پروژه های عمرانی ارائه کرده است.

این شرکت که هم اکنون 40 میلیون دلار ارزش دارد اعلام کرده است که بودجه خود را جهت توسعه نیروی انسانی و بهبود این پلتفرم به میزان 10 میلیون دلار افزایش داده است.اما چرا استفاده از چنین پلتفرمی که ایرادات و اشتباهات اجرایی را آشکار می کند می تواند برای مهندسان، کارفرمایان و مجریان این پروژه ها حائز اهمیت باشد؟ در پاسخ به این سئوال باید گفت اشتباهات و خطاهای اجرایی در صنعت ساخت و ساز اغلب موجب ایجاد هزینه های اضافی می گردند. بر طبق مطالعاتی که به سفارش اتو دسک (Autodesk) انجام شده است، پنج درصد از زمان کارهای ساخت و ساز برای فعالیت های بدون بازدهی چون موارد زیر صرف می شود :

الف. پیگیری جهت دریافت اطلاعات مربوط به پروژه
ب.حل و فصل اختلافات
ج.مقابله با خطاهای اجرایی
د.انجام دوباره کاری

تخمین زده می شود که این فعالیت ها برای بخش ساخت و ساز در ایالات متحده در سال 2018، بیش از 177 میلیارد دلار هزینه در بر داشته است.در این راستا اویر بستری را فراهم می کند که وظیفه آن نظارت بر پیشرفت عملیات ساخت و ساز از بابت افزایش هزینه و برنامه زمان بندی است.اویر می تواند تا 30 کیلومتر مربع را در هر ساعت تصویر برداری لیزری نموده و حتی در زمانی که عملیات اجرایی در کارگاه در حال انجام است. در این حال الگوریتم های دید رایانه ای، اسکن های انجام شده را با نقشه های ساخت مقایسه و خطاهای اجرایی و تأخیرها را مشخص کرده و به نمایش می گذارند.

توانمندی ها و دقت اویر آنچنان است که ادعا می کند می تواند برخی مشکلات موجود در پروژه های اجرایی را آشکار کند که از آن جمله می توان به تشخیص ناهمواری و تراز نبودن سطوح کف با دقت سه میلیمتر اشاره کرد.اویر همچنین می تواند با تصویر برداری لیزری کارگاه و مستند سازی تغییرات در زمان وقوع، موجب بهبود مصرف مواد و مصالح در پروژه شود. این پلتفرم بصورت خودکار به روز رسانی مدل ها را به پیش برده و و موجب نظارت بر میزان کار انجام شده یا به بیانی دیگر درصد پیشرفت پروژه می شود.

اویر پیشرفت انجام شده در سیستم ها را با رنگ های متفاوت دنبال می کند که این عمل نشان می دهد کدام قسمت ها از کارهای اجاریی پروژه پایان یافته و کدام یک در حال انجام هستند.پس می توان دریافت که این مدیریت واقعی پیشرفت کار می تواند طرحی باشد که بجای برنامه زمان بندی مورد استفاده قرار گرفته و نشان دهد که در چه نقطه ای نوار زمانی از نقطه هدف دور شده است.

تیشتر بخوانید

Share
Top