چکیده

دولت ایالت ویکتوریا در استرالیا با توسعه کاربرد حسگرهای فیبر نوری در پل های این ایالت در تلاش است تا با نظارت مستمر و بازرسی از راه دور سازه پل ها از بروز هزینه های سنگین تعمیر و بازسازی و مسدود شدن این مسیر ها جلوگیری کند.این سامانه جدید امکان رصد و پیش بینی مشکلات را بوجود آورده و به دقت گرانش سازه ای، واکنش حرارتی، کمانش بارهای وارده را اندازه گیری ارزیابی و تحلیل نموده و یک خروجی جهت ایجاد شناختی دقیق به بهره بردار ارائه می دهد.

شرح

دولت ایالت ویکتوریا در استرالیا متعهد شده است تا مبلغ پنجاه میلیون دلار استرالیا را جهت گسترش استفاده از حسگر های کوچک فیبر نوری در پل های این ایالت پرداخت نماید تا به این ترتیب امکان رصد و پیش بینی مشکلات و جلوگیری از تعمیرات پر هزینه، فراهم شود.

از جمله ویژگی های مهم این سامانه این است که به بهره بردار کمک می کند تا بتواند به شکل کارآمدی هزینه های تعمیر و نگهداری پل ها را مدیریت کند.جاسینتا آلان (Jacinta Allan.) وزیر زیرساخت حمل و نقل ایالت ویکتوریا می گوید: این سامانه به رصد زود هنگام مشکلات کمک می کند و موجب کاهش تاخیرات ناشی از بسته شدن مسیرها به علت انجام عملیات بازرسی و یا تعمیرات می شود.

استفاده از این سامانه همچنین می تواند موجب یافتن سریع و دقیق تر آسیب ها یا ایرادات در موارد برخورد اجسام با پل و یا دیگر حوادث غیر منتظره شود.از آنجاییکه این فناوری جدید امکان نظارت بر سلامت سازه پل ها از راه دور را فراهم می سازد، دولت ایالتی در این رابطه با شرکت عرضه کننده فناوری زیراکس (Xerox) در قالب یک مشارکت بنام الگ (Eloque) سعی دارد تا این فناوری جدید را به مرحله تجاری برساند.

ویک تاک (Vic Track chief executive Campbell Rose AM) مدیر اجرایی کمفل روز که نقش مدیر اجرایی مشارکت الگ را نیز برعهده دارد می گوید: این فناوری در هفت دستگاه پل در ایالت ویکتوریا بکار گرفته شده و به تدریج بر اساس اولویت گسترش خواهد یافت، به ویژه پل هایی که تحت تاثیر بارهای سنگین مداوم بوده و یا در خطر تخریب قرار دارند. این مسئله مشکلات استفاده کننده را برطرف کرده و به مالکان این سازه ها کمک می کند تا مدیریت بهتری بر روی دارایی های خود داشته باشند.

الگ سولوشن (Eloque Solution) فناوری صنعتی اینترنت اشیاء (آی او تی) است که به دقت گرانش سازه ای، واکنش حرارتی، کمانش بارهای وارده و لرزش ها را اندازه گیری و ارزیابی می کند.تحلیل گر پیشرفته این سامانه سپس اقدام به تحلیل داده های حسگرها نموده و یک خروجی جهت ایجاد شناختی دقیق و عمیق به مالک سازه و بهره برداران ارائه می دهد تا آنها دریابند که آیا مشکلات بوجود آمده در پل مورد نظر که در زیر بار ترافیک قرار دارد بیش از حد انتظار بوده و یا کمتر از آن و یا اینکه آیا این پل نیازمند تعمیرات سازه ای است یا خیر.

بر اساس گزارش سال 2021 جامعه مهندسین عمران آمریکا درباره زیر ساخت های ایالات متحده، 42 درصد از کل پلها حداقل 50 سال سن دارند و نزدیک به 231000 دستگاه از آنها نیاز به تعمیر دارند.
برآورد دیگری نیز نشان می دهد 70 درصد از پل های استرالیا بیش از 50سال سن دارند و در حدود 11000 پل از مجموع 25000 دستگاه پل های راه آهن در آلمان بیش از صد سال سن دارند و 7 درصد از پل های فرانسه هم اکنون در خطر ریزش هستند.

جان ویسنتین (John Visentin) نایب رئیس و مدیرعامل زیراکس می گوید: مسن بودن و روند خرابی زیرساختهای عمومی یک مسئله جهانی است. ما یک فناوری پیشرو هستیم که ایمنی پلها را فراهم کرده و عمر مفید آنها را به شکل مثبت و با برنامه ریزی موثر توسعه می دهیم. شراکت ما با دولت ویکتوریا نه تنها به ما اجازه می دهد تا مشکلات این ایالت را حل کنیم، بلکه موجب گسترش سریع مشتریانی می شود که در سطح جهانی با چنین چالش هایی مواجه هستند.

این فناوری در مرکز تحقیقات پلال آلتو متعلق به زیراکس (Xerox’s Palo Alto Research Center – PARC) توسعه یافته و از طریق مشارکت زیراکس با ویکتراکو و شرکت دولتی دولت ویکتوریا که مالک کلیه خطوط ریلی و تراموا در این ایالت است ، دنبال می شود. راه حل این مرکز تحقیقات از سنسورها و تجزیه و تحلیل پیشرفته برای نظارت بر سلامت سازه ای در پل ها برای بهینه سازی عمر دارایی استفاده می کند.

رسین اوزون (Ersin Uzun, general manager of IoT for Xerox and Board Member of Eloque)، مدیر کل آی او تی برای زیراکس و عضو هیئت مدیره الک ، گفت: در حالی که تمرکز اولیه ما بر روی پل های ریلی و جاده ای است ، فناوری الک را باید یک فناوری همه کاره دانست و در این راستا ما در نظر داریم تا آن را برای استفاده در سایر سازه های مهم سازگار کنیم. ما در حال حاضر ، بدنبال توسعه این فناوری در تونل ها ، بنادر ، گاراژهای پارکینگ های چند طبقه و سایر دارایی های مهم زیرساختی هستیم.

زیراکس مالک بخش عمده ای از شرکت الک است و این بخشی از استراتژی آن برای ورود گسترده به بازار اینترنت اشیا با عرصه های دید صنعتی است.سال گذشته زیراکس همچنین اعلام کرد که مرکز تحقیقات پالا آلتو در حال همکاری با آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی ایالات متحده برای توسعه فناوری است که می تواند نظارت گسترده ای بر دریاها را تحت برنامه اقیانوس اشیاء (Ocean of Things (OOT)) امکان پذیر کند.

بیشتر بخوانید

Share
Top